ŽIVOTNÍ A ÚRAZOVÉ POJIŠTĚNÍ
Mezi Čechy panuje stále zvyk pojišťovat si více majetek než vlastní život. Proč bychom ale vlastně měli mít životní pojistku? Stejně jako v případě, kdyby Vám například shořel dům nebo by bylo Vaše auto po dopravní nehodě na odpis, může být velmi citelně ohrožen Váš osobní nebo rodinný rozpočet. Představte si třeba, že v důsledku vážného zranění nebo vážné nemoci nemůžete delší dobu nebo i natrvalo chodit do Vašeho zaměstnání a dostávat měsíční mzdu, na kterou jste zvyklí a na kterou je také nastaven Váš měsíční rozpočet. Jak dlouho byste zvládli utáhnout Váš rozpočet z vlastních rezerv a co Vaše cíle do budoucna? Nebo byste rychle prodávali Váš majetek pod cenou? Právě pro tyto a obdobné situace je vhodné být pojištěn a mít v portfoliu životní pojištění nastavené konkrétně Vám na míru.
POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI A DOMÁCNOSTI
Vlastníte dům, byt nebo chatu? Bydlíte v nájmu a zařízení v pronajatém bytě nebo domě je Vaše? V takovém případě je velmi dobré uvažovat o pojištění nemovitosti a domácnosti. Nabídky pojišťoven se liší co do rozsahu krytí případných škod, tak také dle pojistného, které zaplatíte. V dnešní době si Vaši nemovitost můžete pojistit na řadu rizik živelnými událostmi počínaje a kupříkladu pojištěním poškození fasády živočichy konče. Vždy je důležité mít také správně nastavenou pojistnou částku, aby nedošlo k případnému krácení pojistného plnění ze strany pojišťovny. Důležité je také při sjednávání pojištění nemovitosti a domácnosti myslet na to, že mohu v souvislosti s držbou nemovitosti nebo v souvislosti s provozem domácnosti způsobit škodu někomu jinému (střešní krytina z mého domu spadne někomu na hlavu nebo vytopím sousedy). Tato rizika kryje pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě a pojištění z držby nemovitosti.
POVINNÉ RUČENÍ A HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ
Každé vozidlo v ČR, které je přihlášeno v evidenci vozidel, musí mít dle zákona sjednané povinné ručení pro případ, že by jeho provozem byla způsobená škoda druhé osobě. U povinného ručení jsou vždy důležité především limity pojistného plnění, které by neměli být rozhodně nastaveny na nejnižší možné, jak tomu bývalo často v minulosti zvykem. Toto pojištění ovšem nekryje škody způsobené na Vašem vozidle. Ty mohou vzniknout nejen při dopravní nehodě, ale také třeba vlivem živelných událostí jako jsou záplavy, krupobití nebo vichřice. Vaše vozidlo může také poškodit srážka se zvěří nebo vandal. V nejhorším případě může dojít k jeho odcizení. Všechna tato rizika lze pojistit, vždy je ovšem třeba zvážit výši případné škody vzhledem k hodnotě Vašeho vozidla v poměru k ceně pojistného. Cenové rozdíly mezi jednotlivými pojišťovnami bývají značné a vždy se vyplatí poptat více nabídek. Velmi důležitá je také výše sjednané spoluúčasti v případě škodní události. Budete-li mít sjednanou vysokou spoluúčast, tak se může stát, že celou škodu na Vašem voze zaplatíte sami.
POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI V BĚŽNÉM OBČANSKÉM ŽIVOTĚ
Pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě, často označované jako pojistka na blbost, se uzavírá kvůli škodám na majetku a zdraví, které člověk může způsobit někomu jinému v "civilním životě". V rámci jedné smlouvy můžete sjednat pojištění i pro další členy domácnosti, včetně některých domácích mazlíčků. Typickými příklady rizik, které toto pojištění kryje je například vytopení sousedů v důsledku porouchané pračky, poškození vystaveného zboží v obchodě Vaším dítětem, Vámi zaviněná srážka s lyžařem nebo pokousání jiného psa Vaším psem. Toto pojištění bývá často nabízeno jako součást pojištění nemovitosti nebo domácnosti.
POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI ZA ŠKODU ZAMĚSTNANCE PŘI VÝKONU POVOLÁNÍ
Jedná se o pojištění, které kryje škody způsobené neúmyslně zaměstnancem při pracovní činnosti zaměstnavateli. V zaměstnání užíváme a obsluhujeme drahé přístroje, stroje nebo používáme firemní vozidlo. Zákoník práce č. 262/2006 Sb. §250 a následující uvádí, že zaměstnanec je odpovědný zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobí nedbalostí a to až do výše čtyřapůlnásobku jeho průměrného hrubého měsíčního výdělku. Pojištění je standardně platné na území ČR, ovšem je možné také sjednání i na území Evropy a dalších částí světa. Toto pojištění kryje zaměstnance pro případ škod na zdraví a usmrcení, škod na věci jejím poškozením nebo zničením a pro případ finanční škody.
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
Hlavním smyslem cestovního pojištění je pokrytí léčebných výloh v případě náhlého onemocnění nebo úrazu v zahraničí a krytí odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě. Součástí pojištění většinou bývají také asistenční služby a repatriace tj. převoz zraněného nebo nemocného zpět do vlasti či převoz tělesných ostatků pojištěnce v případě jeho úmrtí. Volitelnou součástí bývají dále například připojištění pro případ ztráty nebo odcizení zavazadel, připojištění pro případ zpoždění nebo zrušení letu nebo úrazové pojištění. Velmi důležité je u cestovního pojištění nastavení výše limitů pojistného plnění! Mnoho lidí se domnívá, že jim na jejich cesty stačí cestovní pojištění, které mají sjednané k platební kartě. Ovšem tato pojištění bývají velmi často nastavena na nízké nedostačující limity!