Nebuďte na to sami
Získat hypotéku není jen tak. Znamená to hodiny papírování, pročítání podmínek a schůzek s bankéři. Podstatnou část z toho si ušetříte, když si na pomoc vezmete kvalitního nezávislého hypotečního poradce. Hodně práce udělá za Vás, má přehled o trhu a umí se na něm pohybovat, posoudí dostupné možnosti a nemusíte se bát, že by se Vám prodražil. Naopak, díky tomu, že hypoték zprostředkovává větší množství, dosáhne u bank na lepší podmínky než samotný žadatel.
Pozor na reklamy a kalkulačky
Nejnižší úroková sazba, kterou inzeruje banka v reklamě, ještě nemusí znamenat (a často opravdu neznamená), že nezaplatíte víc než jinde. S hypotékou jsou totiž spojeny ještě další poplatky. Stejně tak nespoléhejte na internetové kalkulačky, které Vám sice dají počáteční odhad, kolik Vám banka půjčí, či výši splátek, ale nedokážou zapracovat všechna specifika vašeho konkrétního případu. A proto…
Porovnejte více nabídek přímo od bank
Lepší je nejednat od začátku pouze s jednou bankou. Zkušený finanční poradce má přehled o aktuální situaci na trhu a ví, na které banky se obrátit, abyste dostali nejlepší podmínky. Nabídky Vám porovnáme a doporučíme nejvhodnější řešení.
Pozor na nemilá překvapení
Zjistěte nejdříve, kolik Vám banka půjčí peněz. Nestane se Vám pak, že například podepíšete rezervační smlouvu nebo složíte zálohu na vyhlédnutou nemovitost a až pak zjistíte, že Vám peníze od banky nebudou stačit.
Prověřte své dluhy
Banky dnes posuzují tzv. bonitu, Vaši úvěrovou důvěryhodnost, přísněji. Máte-li už jiné půjčky či úvěry, zkuste alespoň některé z nich splatit, než požádáte o hypotéku. Banka bude porovnávat výši Vašich příjmů, zadlužení i pravidelných měsíčních splátek. Každý umořený dluh je tedy plus. V očích banky Vám také pomůže, když budete platit včas například účty za telefon. Banky se mohou z různých registrů dozvědět i o malých finančních škraloupech starých několik let.
A co pojištění?
Jediným povinným pojištěním, které banka vyžaduje, je pojištění zastavované nemovitosti. Ostatní pojištění jsou zpravidla dobrovolná. Rozhodně ale stojí za zvážení. Hypotéka je běh na dlouhou trať, a kdyby se Vám přihodilo něco, co ovlivní Vaši schopnost vydělávat a splácet, můžete se dostat do finančních problémů. Tehdy Vám pomůže vhodně zvolená životní pojistka.
Na jak dlouho fixovat?
Důležitá je i volba fixace hypotéky, tedy doby, během které se nezmění úroková sazba. Fixace jsou jednoleté, ale dají se sjednat i na více jak deset let. Čím delší fixace, tím delší jistota, že nedojde ke změně, ale také o něco vyšší úroková sazba. Dlouhá fixace je vhodná v době levných hypoték. Očekáváte-li naopak, že se úrokové sazby v brzké době sníží, volte fixaci kratší. Že nemáte představu? Obraťte se na nezávislého hypotečního experta.
Výše splátek a doba splácení
Asi každý by chtěl splatit hypotéku co nejdříve, ale není nutné hnát se do extrémů. Zvolte si realistickou výši měsíčních splátek, která nezamává s Vaším rozpočtem, ani když budete mít třeba nenadálé výdaje. Nehledě k tomu můžete každý rok zdarma splatit až 25 % z hodnoty úvěru, když budete mít nějaké volné prostředky navíc. Úvěr lze bez poplatku splatit také před koncem fixace. Než se rozhodnete umořit část hypotéky, zvažte, zda by nebylo užitečnější tyto peníze šikovně investovat. Může to být po finanční stránce výhodnější.
Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte
Smlouvu o úvěru je potřeba důkladně pročíst, včetně všech souvisejících podmínek, ze kterých vyplývají Vaše práva a povinnosti. Nejasná ustanovení v sobě mohou ukrývat různé háčky. Pokud bude cokoliv nejasné, chtějte vysvětlení, případně úpravu smlouvy. Šikovný poradce Vám ohlídá možné záludnosti. Ušetříte si díky tomu i nepříjemnosti s možnými vysokými pokutami.
Užijte si bydlení ve vlastním
Vybrat, pořídit si a vybavit vlastní bydlení je dřina. Ale ten pocit stojí za to. Užijte si ho. Jsme tu proto, abychom Vám cestu k tomuto cíli co nejvíc usnadnili a pomohli Vám získat hypotéku, která bude „dobrý sluha, a ne zlý pán“.