Odpovídající pojistná částka
Stále se opakující chybou je, že majitelé svou nemovitost pojistí na nedostatečnou částku. U takto "podpojištěných" nemovitostí pak pojišťovny vyplácejí nižší krytí. Malý příklad na ukázku: Představte si, že domek v hodnotě milionu korun pojistíme jen na půl milionu a třeba při vichřici dojde ke škodě ve výši sto tisíc (tedy desetiny reálné hodnoty). Pojišťovna nám nevyplatí sto tisíc, ale plnění může (a také bude) krátit až na desetinu z pojistné částky, tedy na 50 tisíc korun. Pamatujte tedy, že aby mělo pojištění smysl, musí být nastaveno tak, aby pojišťovna vyplatila dostatek peněz na kompletní opravu, nebo dokonce výstavbu či pořízení nové odpovídající nemovitosti v případě totální škody.
Kapitolou samou pro sebe je soukromé či družstevní vlastnictví bytu v rámci bytového domu. Vždy se zajímejte o to, jak je nastaveno pojištění celé stavby - může se lehce stát, že celý dům je podpojištěn nebo je pojištění nevhodně zvoleno a v případě rozsáhlých škod nebude plnění pojišťovny na opravy stačit. Pokud neprosadíte změnu této "společné" pojistky, je řešením sjednat si soukromé pojištění vlastního bytu.
Náš tip: Neutrácejte zbytečně
Druhým extrémem je pojišťovat nemovitost na částku vyšší, než je její hodnota. Když dům v hodnotě milion korun pojistíte na dva miliony, pojišťovna vám v případě škody více peněz nevyplatí. Jen budete utrácet více peněz za pojistku.
S nastavením pojistné částky, stejně jako s celou pojistkou vám na základě naší znalosti realitního trhu rádi pomůžeme. Stačí se na nás nezávazně obrátit.
Nejen nemovitost, ale i domácnost
Když pojišťujete nemovitost, nezapomeňte také na pojištění domácnosti. Když vám požár nebo velká voda zničí nábytek, spotřebiče nebo oblečení, pojištění nemovitosti vám nepomůže. Naopak s pojištěnou domácností dostanete od pojišťovny zaplaceno, a to i v případě vloupání.
Odpovědnost za poškození cizího majetku nebo újmu na zdraví
I vaše nemovitost může způsobit škodu druhým. Víme, na první pohled to vypadá zvláštně, ale představte si v bytě třeba prasklou vodovodní trubku, kvůli které vytopíte sousedy. Nebo tašku spadlou z vaší střechy či strom vyvrácený na vašem pozemku, které poškodí cizí auto stojící na ulici, či dokonce někoho zraní. Právě pro tyto případy je vhodné mít pojištěnou i odpovědnost z držby nemovitosti.
Udržujte pojistku aktuální
Také pojištění může zestárnout. Když svůj domek zrekonstruujete, provedete stavební úpravy nebo si pořídíte třeba zbrusu novou kuchyňskou linku a nábytek do obývacího pokoje, zvýšíte tak hodnotu své nemovitosti, respektive domácnosti. Patří sem i případ, kdy si na střechu umístíte solární panely nebo zateplíte fasádu. Zkontrolujte, zda tomu odpovídá i pojistná částka ve vaší smlouvě, ať se vás netýká riziko podpojištění, jak jsme popsali na začátku. A mimochodem, v posledních letech vystřelily ceny nemovitostí raketově vzhůru, takže je velmi pravděpodobné, že se zvýšila i hodnota té vaší, byť jste na ní žádné úpravy neprováděli.
Pečlivě vybírejte a porovnávejte
Pojišťovny nabízejí různé balíčky pojištění nemovitosti, od těch základních po exkluzivní varianty, kdy vám pojišťovna uhradí třeba i zámečníka, který přijede otevřít zabouchnuté dveře. Zbytečný luxus, řeknou si někteří. A ano, pro někoho jsou skutečně nejrozsáhlejší balíčky, se kterými samozřejmě roste i cena pojistky, zbytečné. Na druhou stranu ale jen základní pojistka ochrání váš majetek například před řaděním živlů, ale už nemusí krýt riziko, že vám v zimě kvůli mrazu prasknou vodovodní trubky. Nebo nebude zahrnovat garáž, skleník nebo třeba poškození fasády zvěří. Najít optimální pojistku chce proto čas na procházení nabídek a jejich porovnávání.
Pozor na slovíčka
Víte, že je rozdíl, jestli vám dům a jeho vybavení zničí povodeň, nebo záplava? Zatímco povodeň je způsobená rozvodněným vodním tokem, záplava může být třeba voda, která steče z kopce dolů a prožene se vaším příbytkem. Výsledek bývá stejný - spousta uklízení a věcí na vyhození. Ale v očích pojišťoven může jít o dvě různá pojistná rizika, a pokud jste pojištění jen pro případ povodně, nemusíte za záplavou zničený nábytek dostat žádné peníze. Je to trochu extrémní případ, ale ukazuje, jak je nutné dávat si při procházení smluv pozor na slovíčka a pečlivě kontrolovat pojistné podmínky, abyste byli skutečně krytí pro rizika, která vám reálně hrozí.
Pojistné smlouvy nejsou čtení pro každého. Jestli se ztrácíte mezi řádky nebo na to zkrátka jen nechcete být sami, jsme tu pro vás. Vybereme pojistku, která bude co nejlépe odpovídat vašim požadavkům.