Když už se stane škoda… buďte připravení

Pojištění si pořizujeme i pro pocit jistoty, že se dokážeme vypořádat s následky nepřízně osudu, ať jde o naše zdraví, nebo majetek. Správně nastavená pojistka pro nás bude skutečně oporou, abychom se co nejdřív postavili na vlastní nohy. Nejde ale udělat ještě něco navíc, abychom dostali od pojišťovny maximum toho, na co máme nárok, a celý proces se někde nezadrhnul? Jde! A my víme, jak na to. Podívejte se na naše tipy.

Nafoťte si svou domácnost i nemovitost

Když si sjednáte pojištění nemovitosti nebo domácnosti, které se vztahuje mimo jiné na elektrospotřebiče, nábytek nebo třeba na oblečení či sportovní potřeby, majetek nafoťte. Fotografie ideálně v digitální podobě uschovejte ve své e-mailové schránce nebo v nějakém online úložišti. Poškodí-li Vám požár nebo povodeň vybavení Vašeho příbytku, fotografie vám pomohou při jednání s pojišťovnou o výplatě pojistného krytí. To stejné platí o škodách na nemovitosti, když ji poškodí třeba vichřice.

Stejný efekt bude mít, když si uschováte i účtenky, ať už půjde o elektroniku, nebo nábytek. Opět je lepší nespoléhat pouze na papír, ale účtenky si ofotit a uložit online. Dnes to zvládnete v podstatě každým chytrým telefonem a nebudete se muset s nikým dohadovat o tom, kolik Vás vybavení domácnosti stálo.

Zdokumentujte škody

Škody, které Vás postihly, zdokumentujte – opět postačí je nafotit či natočit na mobilní telefon a záznam poskytnout pojišťovně. Pojistnou událost nahlaste bez zbytečných odkladů. S odstraňováním škod počkejte, až Vám k tomu dá pojišťovna souhlas. To neplatí, je-li třeba začít s opravou nebo s odstraňováním poškozených částí hned kvůli bezpečnosti, ochraně zdraví či životního prostředí nebo z jiného závažného důvodu. Pokud by Vám tedy mělo kvůli stržené střeše zatéct do domu, s opravami nečekejte.

Pojišťujete-li domácnost, ověřte si také dílčí limity, které se mohou vztahovat například na „věci zvláštní hodnoty“, jako jsou šperky či umělecká díla. V případě škody na těchto „specialitách“ vyplatí pojišťovna peníze pouze do hodnoty tohoto limitu. Ověřte si tedy, jak tuto oblast ošetřuje Vaše smlouva, a pokud jsou limity nedostatečné, zvolte jinou pojistnou variantu, limity se zpravidla v jednotlivých stupních pojistek liší.

Pozor na podpojištění nebo přepojištění

Když pojišťujete nemovitost nebo domácnost, nezapomeňte si nastavit dostatečně vysokou pojistnou částku, která bude odpovídat skutečné hodnotě Vašeho majetku. Sjednáte-li pojistnou částku na menší sumu, bude Vaše nemovitost tzv. podpojištěna a v případě škodní události Vám s největší pravděpodobností pojišťovna nevyplatí dostatek peněz na dílčí opravy ani kompletní rekonstrukci.

Zároveň nemá smysl pojišťovat nemovitost na vyšší částku, protože pojišťovna Vám více peněz, než byla hodnota dané nemovitosti, v naprosté většině případů nevyplatí. Jaké je řešení, pokud si ohledně hodnoty nemovitosti nejste jistí? Byt se vyplatí pojišťovat na hodnotu tržní, která se dá zjistit například podle nabídky realitních kanceláří pro danou oblast. V případě rodinných domů je potřeba zohlednit částku, která je potřeba pro znovupostavení nemovitosti. Vyplatí se tak poradit s odborníky. Budete mít jistotu, že pojistíte nemovitost na správnou částku a dost možná i ušetříte díky tomu, že nebudete na pojistném platit za zbytečně vysokou pojistnou částku.

Pojišťovna se zdráhá plnit? Pomůžou vám specializované firmy

Ve většině případů proběhne jednání mezi pojišťovnou a klientem bez problémů, ale mohou se vyskytnout i komplikace, kdy bude pojišťovna chtít vyplatit jen částečné plnění nebo se bude zdráhat plnit úplně. V takovém případě se můžete obrátit na specializované firmy, které zastupují klienty v jednání s pojišťovnou a pomáhají jim získat spravedlivé plnění. Týká se to jak pojištění majetku, tak životního pojištění. Tyto specializované firmy již řadě svých klientů vymohly od pojišťoven odškodné vyšší o stovky tisíc korun i v případech, kdy pojistné ústavy chtěly původně vyplatit jen směšně nízkou částku. Pokud potřebujete takovou službu využít, obraťte se klidně nejprve na nás.

Nezapomeňte na formulář o dopravní nehodě

Velmi Vám doporučujeme vozit v autě formulář pro záznam o dopravní nehodě a jeho umístění na dostupném místě. Formulář dostanete při uzavření povinného ručení či havarijní pojistky v pojišťovně nebo si ho stáhněte například zde. Pokud dojde k dopravní nehodě, ke které nebude třeba volat policii (bez zranění, škoda do 100 000 Kč a dohoda na viníkovi), postačí Vám, když spolu s dalšími účastníky nehody tento formulář vyplníte a odevzdáte pojišťovně. Ta škodu posuzuje do značné míry právě i na základě tohoto záznamu, takže postupujte opravdu pečlivě, obzvlášť pokud jde o havarijní pojistku, ze které se hradí škody na Vašem voze.

O každé nehodě chtějte mít písemný záznam a nespoléhejte na dobré slovo, že situaci vyřešíte jindy. Trvejte na vyplnění a podepsání záznamu o dopravní nehodě oběma zúčastněnými stranami. Pokud druhý účastník nehody nespolupracuje, nezdráhejte se zavolat policii.

Nahlaste neschopenku včas

Pokud máte pojištění pracovní neschopnosti, berte v potaz tzv. karenční dobu, tedy období, po jehož uplynutí začnou pojišťovny vyplácet peníze. Každá pojišťovna má tuto dobu stanovenou různě dlouhou. Pojišťovny současně požadují, abyste jim vznik nároku na pojistné plnění nahlásili. A tady si dejte pozor – u každé pojišťovny to může být jinak. Některé ústavy po Vás budou chtít pracovní neschopnost nahlásit do sedmi dnů po uplynutí karenční doby, jiné do jejího skončení a například pojišťovna Uniqa chce o pracovní neschopnosti od klientů slyšet do uplynutí poloviny karenční doby. Pokud pojišťovně pracovní neschopnost v termínu nenahlásíte a nedoložíte, že Vám v tom zabránily vážné důvody (například upoutání na lůžku), nemusí Vám pojišťovna plnění vyplatit. 

Další články

27.
Červ

Že nic neroste do nebe? O vydělávání na akciích to platí jen napůl

Už jste to za poslední měsíce určitě slyšeli taky. Vlna zdražování je nejvyšší za desítky let a zároveň mají Češi uloženy v bankách rekordní úspory. Jenže, kdo chce hodnotu svých úspor ochránit, s držením peněz na běžném účtu prostě nevystačí. Tam z nich inflace nemilosrdně ukrajuje. Nezbývá než investovat. Současně slyšíme o tom, že letos zažívají burzy nejen kvůli válce na Ukrajině výrazné propady. A to se přirozeně člověku do investic moc nechce. Ale to je chyba. Burzy v historii pokaždé předvedly, že se z otřesů vzpamatují a ještě posílí. Dnes je tedy příležitost začít investovat „se slevou“. Nevadí, pokud s investováním nemáte žádné zkušenosti, s trochou pomoci to dnes zvládne každý a nepotřebujete k tomu ani miliony.
20.
Čer

Zvažujete hypotéku a bojíte se vysokých sazeb? Nebudou tu navždy!

Téměř s jistotou překonají letos úrokové sazby hypoték hranici 6 procent. Dosáhnou tak nejvyšší úrovně za posledních dvacet let. Máte vyhlídnutou nemovitost, kterou jste chtěli koupit s pomocí hypotéky, a nyní si lámete hlavu, zda nákup neodložit? Tento článek vám dost možná vrátí klid. Pořídit si nemovitost pro vlastní bydlení dnes stále dává ekonomický smysl.
17.
Kvě

Mít, či nemít životní pojištění? Pojistku se vyplatí sjednat, dokud je člověk zdravý

Zdraví mi slouží, tak nač se pojišťovat? Myšlenka, která proběhne hlavou nejednomu člověku. Jenže ono dává právě největší smysl pojistit se, dokud jsme mladí a zdraví. Pojištění pak vyjde levněji a má také nejširší pojistnou ochranu. Proč je to dobrá strategie, ukazuje teď v praxi koronavirová pandemie.
29.
Bře

Pojištění se umí přizpůsobit. Máte pojištěné skutečně to, co potřebujete?

Stává se to docela často. Člověk si pořídí dům, chalupu nebo byt, sjedná si pojistku stylem „aby se neřeklo“ a smlouvu založí do šuplíku, kde se na ni roky kupí prach a další dokumenty. Takovou pojistku byste měli ale čas od času provětrat, abyste se přesvědčili, že máte pojištěné skutečně to, co potřebujete, a to na odpovídající částky. A platí to obzvlášť v dnešní době rekordního zdražování. I pojištění majetku je „živý“ produkt, který se vyvíjí a může se měnit podle vašich potřeb a být vám skutečně k ruce. A nemusí to nutně znamenat, že zaplatíte více.
21.
Úno

Inflace je nejvyšší za čtvrtstoletí. Začněte chránit své peníze hned teď

Naše peněženky krvácí. Zažíváme největší vlnu zdražování za bezmála čtvrtstoletí. Může za to inflace. Za leden vyšplhala téměř na 10 procent a jen tak neklesne. Dotkne se to každého z nás. Prudce nahoru letí ceny energií a pohonných hmot, náklady na bydlení nebo potraviny. Víte, koho zasáhne inflace nejvíce? Lidi, kteří schraňují všechny své pracně vydělané peníze na bankovních účtech nebo ještě hůř doma v hotovosti. Tyto peníze teď doslova každý den ztrácejí na hodnotě – koupíte si toho za ně stále méně a méně. Je-li to i váš případ, je nejvyšší čas začít vaše peníze chránit.
17.
Led

Pojištění odpovědnosti jako povinná výbava. Co byste měli před lyžováním v zahraničí vědět?

Lyže, přeskáče, hůlky a připojištění odpovědnosti. To je nezbytná výbava pro ty, kdo si chtějí užít lyžovačku v Itálii. Na svazích zde začali totiž toto pojištění vyžadovat. Kvalitní cestovní pojistka by ale neměla chybět při žádné zahraniční cestě, obzvlášť pokud budete sportovat. Těch pár korun vám může ušetřit spoustu peněz i starostí. Detaily se dozvíte dále a prozradíme vám i další užitečné věci.
05.
Led

Bude pojistka vašemu dítěti stačit i v dospělosti?

Bude brzy nebo už nějakou dobu je vaše dítě plnoleté? Osmnácté narozeniny neznamenají jen vstup do dospělosti, volební právo nebo řidičské oprávnění, ale mají i řadu praktických dopadů, třeba v oblasti pojištění. Už dříve jste na svou ratolest mysleli a sjednali jí úrazové pojištění? Dobře jste udělali. Dětská pojistka ale nyní skončí a stane se z ní „dospělá“. Pojďme smlouvu společně proklepnout, zda je skutečně nastavená tak, aby byla vašemu potomkovi k užitku i v příštích letech.
28.
Říj

Přibývá investičních pastí. Jak v některé neskončit?

Inflace je vysoká a stále více lidí chce ochránit své úspory pomocí investování. To je správný přístup. Chybou by ale bylo věřit každé investiční příležitosti, jejíž reklama na člověka vyskočí na internetu nebo v médiích. Vysoce rizikových, nebo vyloženě podvodných nabídek začalo kvůli vyšší poptávce po investování přibývat. Jak se těmto pastím vyhnout?
21.
Zář

Proč na hypotéku nebýt sám? Osm důvodů pro spolupráci s poradcem

Když potřebuji hypotéku, zajdu do banky a ono to nějak dopadne. Nejednoho člověka, který chce pomocí úvěru financovat vyhlédnutou nemovitost, napadne právě takový způsob, jak hypotéku získat. Díky spolupráci s finančním poradcem, ideálně hypotečním specialistou, si ale ušetříte spoustu času a nejspíše se dostanete i k lepším nabídkám. Podívejte se na osm důvodů, proč nebýt na hypotéku sám.
09.
Srp

Poškozený majetek. Jak postupovat, aby jednání s pojišťovnou proběhlo hladce.

Příroda v posledních měsících znovu ukázala, jak ničivé dokážou živly být. Jen za letní bouře a tornádo na Moravě evidují pojišťovny škody za bezmála pět miliard korun. Vypořádat se s následky takových událostí pomůže právě vhodně zvolené pojištění. Při nahlášení a likvidaci škod doporučujeme dodržet několik zásad, aby vám pojišťovna poskytla odpovídající náhradu. Jak správně postupovat, když majetek poškodí nejen vítr, voda nebo oheň? Pomůžeme vám.
18.
Čer

Zhodnocujte úspory, zejména když máte hypotéku. Vyplatí se to!

„Mám hypotéku, o investicích nechci ani slyšet.“ S podobnými větami se setkáváme poměrně často a je to škoda. Poslední rok ukázal, a často velmi tvrdě, jak důležité je mít vybudovanou rezervu pro výpadky příjmů a neplánované výdaje. Vytváření rezervy a zhodnocování úspor pomocí investování patří k základům zdravého hospodaření s financemi. Pro ty, kteří splácejí hypotéku, to platí beze zbytku také, dost možná i víc. Jak na to?
14.
Kvě

Češi objevují investice. Kde zhodnotit peníze?

Přestává platit, že se většina Čechů při zhodnocování svých peněz spoléhá maximálně tak na stavební spoření. Čím dál více přicházejí na chuť investicím. V loňském roce dosáhly jen prostředky investované do podílových fondů podle Asociace pro kapitálový trh rekordních 590 miliard korun. Co jsou hlavní důvody, které investicím nyní nahrávají, a co lze očekávat od vývoje na trzích?
09.
Dub

Jak si pojistit klidný život s hypotékou? Bohatě se vám to vyplatí

Každý si rád oddychne, když mu klapne žádost o hypotéku a podaří se mu pořídit nemovitost, kterou si vyhlédl. Přeci jen to většina z nás dělá jen jednou nebo párkrát za život. Hypotéka je závazek na několik let či desetiletí, a to samé platí i o nemovitosti. S trochou péče to ale zvládnete. Máme pro vás tři rady, které vám pomohou, abyste z hypotéky a nemovitosti neměli vrásky na čele, když věci nejdou podle plánu.
12.
Úno

Jak efektivně přilepšit zaměstnancům? Skupinovým pojištěním i příspěvkem na penzi

I když by si člověk myslel, že firmy během koronavirové krize sníží mzdy nebo omezí zaměstnanecké benefity, v naprosté většině případů se tak nestalo. Spíše začaly firmy benefity pečlivěji vybírat a využívat jejich výhod cíleně např. pro stabilizaci nebo motivaci klíčových zaměstnanců. Oběma stranám – zaměstnavateli i zaměstnanci – mohou správně vybrané a využívané benefity zajistit lepší budoucnost. Které dva benefity umí právě toto?
20.
Led

Novoroční předsevzetí alias budu myslet na svoji budoucnost

Je tady začátek roku a všichni chtějí zhubnout nebo více sportovat. To je určitě prospěšné pro vaše zdraví, ale dobré je myslet i na zdraví vašich financí. Postarejte se o svoji budoucnost. Důchodcům vyplatila v prosinci vláda jednorázový příspěvek 5000 korun. Jistě to mnohé potěšilo, ale faktem zůstává, že třeba průměrná výše starobních penzí u nás dosahuje jen zhruba poloviny průměrné mzdy. A spoléhat se pouze na stát se nevyplácí ani u jiných typů důchodu, jako je ten invalidní nebo pozůstalostní. Naštěstí ale existují způsoby, jak si může každý zajistit vlastní zdroje, aby se nemusel v penzi omezovat nebo zajistil své blízké. Poradíme vám, jak na to.
05.
Říj

Koupili jste, nebo zvažujete nákup nemovitosti? Máme hned tři dobré zprávy

Koupili jste dům, nebo byt, za který jste letos zaplatili daň z nabytí? Pokud nemovitost vlastníte od prosince 2019 a později, peníze se vám vrátí. A jestli koupi vlastního bydlení teprve zvažujete, můžete tuto daň pustit z hlavy úplně. Jistě vás také potěší, že úrokové sazby hypoték jsou nyní mimořádně nízké, a navíc si budete moct i v příštích letech odečítat zaplacené úroky z daní.
08.
Zář

Udělejte si pořádek ve financích na Den finanční gramotnosti

Víc cvičit, nekouřit, zhubnout, nepít alkohol.....to si asi často říkáme všichni, ale co si dát do pořádku i vlastní finance? A dnes – v Den finanční gramotnosti k tomu je ideální příležitost. Toto jsou naše tipy, jak to udělat.
30.
Červ

Letní rizika a pojištění. Štěstí přeje připraveným!

Léto je čas prázdnin a dovolenkových radovánek, ale v těchto měsících se o slovo hlásí ve větší míře i různá rizika, ať už jde o řádění živlů či různé úrazy doma nebo v zahraničí. Vypořádat se s následky Vám pomůže správně zvolená pojistka. Poradíme Vám, na co je dobré si dát pozor. Rádi Vám také s výběrem vhodné smlouvy pomůžeme nebo Vám zkontrolujeme stávající pojistku.
30.
Čer

Tři zásady pro úspěšné investování

Také jste slyšeli, jak se ceny akcií kvůli koronaviru propadly a teď zase rostou? A třeba váháte, jestli je nyní vhodná doba začít investovat? Pokud s investičním světem teprve začínáte, sepsali jsme pro Vás článek, kde Vám jasně vysvětlíme, co se v posledních měsících na trzích dělo a co si z toho odnést. Potvrdily se tři pravdy, které v investování platí, a právě na ty se podíváme blíže.
21.
Dub

Děti a pojištění. Ohlídejte hlavně dlouhodobá rizika

Svoje byty, domy, auta nebo cesty do zahraničí si pojišťujeme zcela běžně. Ale víte, na co často zapomínáme? Na pojištění dětí. Nic cennějšího přitom rodiče nemají. Pojistit svou ratolest má smysl z celé řady důvodů. Třeba proto, že na dostatečnou pomoc od státu se nevyplatí spoléhat. Jak vybrat pro děti správnou pojistku? Víme, jak na to.
02.
Dub

Koronavirus – odklady splátek – úvěrové registry

Obvolali jsme úvěrové instituce a pokusili se od nich získat pohled na to, jak se projeví v úvěrových registrech případné odklady splátek v souvislosti s epidemií koronaviru. Informace jsou aktuální k 1.4.2020.
30.
Bře

Koronavirus a finance? Společně to zvládneme

Opatření, která mají bránit šíření koronaviru, obrátila mnohým z nás život naruby. Přirozeně myslíme na své zdraví, ale stranou nezůstávají ani obavy, jak vir a vývoj ekonomiky ovlivní naše finance. Máme pro Vás několik odpovědí na nejčastější otázky, se kterými se nyní setkáváme. Sami uvidíte, že není důvod pro paniku ani pro katastrofické scénáře.
10.
Úno

Deset tipů pro bezbolestnou hypotéku

Bydlet ve vlastním, kdo by si něco takového nepřál. Že Vám chybí našetřené miliony na účtu? Nevadí. S hypotékou si tento sen splníte. Hypotéka cestu k vlastnímu bydlení výrazně ulehčí, je to ale zároveň finanční závazek na několik let, či spíše desetiletí. Když se budete držet následujících bodů, velmi pomůžete tomu, abyste hypotéku bezbolestně získali a aby vám nedělala vrásky na čele.
29.
Led

Ušetřete na daních s finančními produkty

Spoříte si na penzi, platíte životní pojistku, splácíte hypotéku či úvěr ze stavebního spoření? Máme pro vás dobrou zprávu: na daních díky tomu ušetříte ročně tisíce korun. Podívejte se s námi, kolik peněz si můžete s jednotlivými finančními produkty odečíst z daňového přiznání.
24.
Led

Udělejte z roku 2020 rok správných finančních rozhodnutí

Ukliďte si ve financích. Máme 7 tipů, jak na to
14.
Led

Pojistit nemovitost od sklepa po střechu? Víme, jak na to!

Patří vám nemovitost a chcete, abyste v případě řádění živlů, nehody v domácnosti nebo nezvané návštěvy zlodějů nemuseli vše platit z vlastní kapsy? Řešením je kvalitní pojištění nemovitosti a domácnosti. Pokud máte už roky starou pojistnou smlouvou nebo se chystáte právě sjednat novou, najdeme vám ideální řešení.

Pro zajištění správné funkce a vylepšování našich stránek využíváme soubory cookies. Více o souborech cookies se dočtete zde.